Lista aktualności Lista aktualności

Na szlaku zamiast w klasie

Ile pomników przyrody znajduje się w okolicach Elbląga? Kim byli menonici i co zostawili po sobie na Żuławach? Gdzie zaczyna się Pomorska Droga św. Jakuba? Te ciekawostki odkrywali uczestnicy “Zielonej Akademii”. Projekt ten został zrealizowany przez elbląski oddział PTTK przy współpracy z Nadleśnictwem Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

 

18 stycznia po godzinie 10.00 w Nadleśnictwie Elbląg odbyło się podsumowanie projektu “Zielona Akademia”. Po raz kolejny elbląski oddział PTTK połączył siły z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej i Nadleśnictwem Elbląg zachęcając do ochrony środowiska.

- W ubiegłym roku, od kwietnia do grudnia zorganizowaliśmy ponad trzydzieści zajęć terenowych i prelekcji prezentując młodzieży z Elbląga i całego województwa, tereny Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej. Chcemy przy współpracy ze szkołami, w aktywny sposób uczyć przyrody i geografii. Świetnym miejscem do takiej działalności są m.in. Raczki Elbląskie gdzie znajduje się najniższy punkt w Polsce, o którym dzieci w całym kraju uczą się z podręczników.  Wystarczy chwila samochodem, pieszo lub rowerem i jesteśmy na miejscu - zachwalał Leszek Marcinkowski prezes elbląskiego PTTK.

Podsumowaniu działań, towarzyszyła sesja przyrodniczo-krajoznawcza, w której to młodzież prezentowała zdobytą wiedzę.

- Właśnie na Żuławach Elbląskich znajduje się nasza mała ojczyzna. Wszystko jest tutaj niezwykłe, historia, krajobraz i przyroda - rozpoczęła Agata Soukup, która wspólnie z Mateuszem Knutem reprezentowała Szkołę Podstawową w Zwierznie. Prezentację przygotowali pod opieką Pani Barbary Krajnik.

- Mówiąc o historii naszej okolicy, nie sposób pominąć menonitów, czyli przybyszy z Holandii, którzy około 1580 roku zaczęli osiedlać się na terenie Żuław. Ślady ich bytności są widoczne do dzisiaj. Ponadto wędrując po Gminie Markusy nieustannie możemy napotkać rowy i kanały obsadzone rosochatymi wierzbami. Jedne są młode smukłe z cienkimi gałązkami i małymi baziami a inne rozrosłe, grubaśne, powyginane w różne strony - opowiadał Mateusz Knut.

Ile pomników przyrody znajduje się na terenie Nadleśnictwa Elbląg? Takie pytanie zadała uczestnikom Daria Jargieła ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu. Jak wskazała prelegentka, odpowiedź możemy znaleźć na turystycznych szlakach - Jednymi z ciekawszych pomników, do jakich możemy dojść w trakcie wycieczki, są Święty Kamień i Diabelski Kamień. Związane są z nimi bardzo tajemnicze legendy - zachęcała do odkrycia. Prezentację przygotowała pod opieką Pani Katarzyny Koronowskiej.

Jako ostatnie wystąpiły Maja Płatek i Kaja Dudek z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu. Uczennice wiosną ubiegłego roku wspólnie z przewodnikami PTTK oraz Tamarą Frączkowską z Elbląskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba, przeszły odcinek szlaku z Suchacza do Próchnika. - W Suchaczu cała nasza klasa otrzymała od Pani Tamary paszporty pielgrzymów oraz pieczątki potwierdzające odwiedzenie punktu. Wspinaliśmy się pod strome podejścia oznaczone żółtą muszlą na niebieskim tle - wspominały młode prelegentki. Prezentację przygotowały pod opieką Pani Joanny Kaczan-Gumińskiej.

Poza działaniami edukacyjnymi trwałym efektem “Zielonej Akademii” są trzy przewodniki, prezentujące historię i przyrodę Jeziora Druzno, elbląskich parków oraz jednej z najbardziej urokliwie położonych miejscowości na Wysoczyźnie Elbląskiej, czyli Kadyn. - W opracowaniach skupiliśmy się na ciekawostkach i najważniejszych miejscach. Mamy nadzieję, że to zachęci do odkrycia tych miejsc na nowo, a najlepiej oczywiście w terenie - wyjaśniała Jolanta Zielińska z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

Organizator: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej

Autorzy przewodników: Jolanta Zielińska, Leszek Marcinkowski
Fotografie: Michael Gannon, Leszek Marcinkowski
Opracowanie graficzne: Jolanta Olszewska
Korekta: Małgorzata Maciejewska
Koordynator projektu: Kamil Zimnicki
Partnerzy: Nadleśnictwo Elbląg, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Projekt „Zielona Akademia cykl działań ekologicznych” został zrealizowany przy wsparciu finansowym Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.