Asset Publisher Asset Publisher

VII Ptasi Piknik

W miniony weekend ponad 1800 osób wybrało się na koniec Mierzei Wiślanej do lasów Nadleśnictwa Elbląg, żeby wspólnie podziwiać nadzwyczajne zjawisko przyrodnicze – jesienną migrację ptaków, w trakcie VII Ptasiego Pikniku.

Dzięki przepięknej pogodzie atmosfera była prawdziwie piknikowa.  Na dwa dni na środku sporej leśnej polany rozłożyło się niewielkie „Ptasie Miasteczko”, które oferowało żądnym wiedzy miłośnikom ptaków wiele ciekawych atrakcji. Między innymi wspólne liczenie i obserwowanie ptaków, nauka rozpoznawania gatunków ptaków i spacer z ornitologiem, obrączkowanie ptaków i podziwianie żywych ptaków drapieżnych, własnoręczne zbijanie budki, nauka rozpoznawania gatunków drewna,  wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek oraz rozmowy z ornitologami i leśnikami.

W trakcie dwóch dni na Ptasim Pikniku, organizowanego w ramach Europejskich Dni Ptaków, ornitolodzy ze Stowarzyszenia Drapolicz naliczyli 122 915 ptaków z 99 gatunków. Tak jak co roku najliczniej o tej porze roku przelatywały zięby, grzywacze i mysikróliki. Licznie leciały także sójki, szpaki, czyże, krzyżodzioby świerkowe,  krogulce, lerki czy śpiewaki, rzadziej można było zaobserwować gila, piegżę, trznadla, białorzytkę, kobczyka, ostrygojada czy płaskonosa.

Z Ptasiego Pikniku nikt nie wyjechał z pustymi rękami, jeśli wystarczyło uczestnikom trochę wytrwałości i zebrali pieczątki na wszystkich stoiskach edukacyjnych, każdy zdobył plakat edukacyjny i pamiątkowy magnes.

Dziękujemy wszystkim za przybycie na Ptasi Piknik i zapraszamy ponownie za rok.

 

Organizatorzy:

Nadleśnictwo Elbląg, Stowarzyszenie Drapolicz

Partnerzy:

Stowarzyszenie Ochrony Sów, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków,  WWF, Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej, Miasto Krynica Morska, Fundacją Akcja Bałtycka, Wydawnictwo Lanius Books oraz Tartaki Jagodno.

Ptasi Piknik został sfinansowany ze środków Lasów Państwowych oraz dofinasowany został przez WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI W ODNEJ W GDAŃSKU.

Koszt kwalifikowany zadania: 41 806,67 zł

Dofinansowanie WFOŚ w Gdańsku, dotacja  20 000,00 zł