Asset Publisher Asset Publisher

Najlepszy drwal pracuje w Elblągu.

W lasach Nadleśnictwa Choczewo i pod „Kaszubskim Okiem” w sobotę, 7 czerwca drwale z terenu RDLP w Gdańsku rywalizowali o tytuł najlepszego w roku 2014.

Do rywalizacji przystąpiło 24 zawodników reprezentujących nadleśnictwa lub Zakłady Usług Leśnych z prawie wszystkich jednostek RDLP w Gdańsku. Zgodnie z obowiązującym, międzynarodowym regulaminem, rozegranych zostało pięć konkurencji:
- ścinka drzew
- wymiana piły łańcuchowej
- przerzynka kombinowana
- przerzynka na dokładność
- okrzesywanie


Rywalizację rozpoczęła ścinka drzew przygotowana przez leśników z Choczewa na terenie Leśnictwa Wierzchucino. Wśród startujących drwali znalazł się, podobnie jak w roku ubiegłym, posiadacz tytułu mistrza świata drwali w kategorii „junior" Adam Wawrzak, pracownik Nadleśnictwa Elbląg. I podobnie jak w roku 2013, ścinka nie pozwoliła mu na objęcie prowadzenia w zawodach plasując go w tym momencie dopiero na 9 miejscu. Jednak z pozostałych czterech konkurencji w trzech nie miał sobie równych. Rozegrane one zostały pod wieżą widokową „Kaszubskie Oko" w Gniewinie, gdzie na udostępnionych przez Gminę terenach rekreacyjnych wokół wieży licznie zgromadzili się mieszkańcy okolicznych miejscowości i turyści. Piękna słoneczna i ciepła pogoda sprzyjała wyjściu z domów i wypadom w plener. Poza obserwacją i kibicowaniu drwalom turyści mogli podziwiać ekspozycję najlepszych zdjęć nadesłanych na ogólnopolski konkurs „Tajemnice lasu", porozmawiać z leśnikami przy specjalnie przygotowanych namiotowych stoiskach edukacyjnych, obejrzeć pokaz leśnych maszyn wielooperacyjnych lub zapoznać się z wystawą sprzętu ogrodniczego przygotowanego przez Husqvarnę.


Przez cały czas trwania zawodów na oczach gości drwal-artysta wycinał z dębowego pnia ponad dwumetrową rzeźbę żurawia w otoczeniu trzcinowych zarośli. Efekt końcowy można podziwiać w załączonej galerii zdjęć. Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursie rysunkowym albo leśnych zgadywankach z nagrodami lub ….. zbudować dom. Miniaturowa drewniana chata do wielokrotnego składania i rozkładania cieszyła się olbrzymim powodzeniem.

  Rywalizację drwali zakończyła ceremonia wręczenia nagród dla zwycięzców. W ostatecznej klasyfikacji łącznej na podium tegorocznych zawodów stanęli:
I miejsce – Adam Wawrzak z Nadleśnictwa Elbląg
II miejsce – Arkadiusz Grubba reprezentujący ZUL Karpina
III miejsce – Wojciech Dobrowolski z Nadleśnictwa Kwidzyn.       Tradycyjnie nagrodami były pilarka spalinowa, podkaszarka i kosiarka do trawników. Poza tym nagrody wręczone zostały także zwycięzcom poszczególnych konkurencji. Fundatorami wszystkich były nadleśnictwa z terenu RDLP w Gdańsku i gdański oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, współorganizator zawodów. Patronami medialnymi konkursu byli TVP Gdańsk i Radio Gdańsk, które zrelacjonowały przebieg imprezy na swoich antenach.