Asset Publisher Asset Publisher

Ptasi Piknik 2016.

Na szósty już Ptasi Piknik na Mierzei Wiślanej zapraszają leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg i Stowarzyszenie "Drapolicz"

    Europejskie Dni Ptaków to dwudniowe wydarzenie obchodzone w 40 krajach Europy i Azji Środkowej, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi ludzi na jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie przyrody – wielką jesienną migrację ptaków. Co roku kilkadziesiąt tysięcy ludzi od Portugalii po Kazachstan i od Norwegii po Cypr w pierwszy weekend października wyjątkowo uważnie przygląda się dzielnym podróżnikom.
      Nad Zatoką Gdańską jednym z wydarzeń (w kraju będzie ich ponad 200) jest Ptasi Piknik organizowany w dniach 1-2 października w Krynicy Morskiej, a dokładnie 5 km za Krynicą w kierunku miejscowości Piaski przy byłej leśniczówce.
Zapraszamy do wspólnego obserwowania migrujących nad naszymi głowami ptaków. Pod okiem ornitologów i leśników nauczymy się je rozpoznawać w locie.
W programie Ptasiego Pikniku przewidujemy:
- warsztaty i naukę rozpoznawania gatunków,
- odłowy i obrączkowanie ptaków,
- opowieści o przyrodzie,
- spotkania z artystami zafascynowanymi przyrodą,
- konkursy z nagrodami,
- ognisko z poczęstunkiem,
- spokój i dziką przyrodę i ładną pogodę;

      W trakcie pikniku można będzie samodzielnie, z dostarczonych przez organizatora elementów, zbudować budkę lęgową i zabrać ją ze sobą w celu powieszenia wiosną w ogrodzie, parku lub na przydomowej działce.

     W ubiegłym roku organizowany przez nas „Ptasi Piknik" okazał się po raz kolejny największym przedsięwzięciem w ramach Europejskich Dni Ptaków w Polsce. W trakcie dwóch dni trwania pikniku, w którym wzięło udział ponad 1100 osób,    wspólnie z ornitologami naliczyliśmy  228670 ptaków z 87 gatunków. Najwięcej zaobserwować można było  zięb.Wydarzenie organizują:
Nadleśnictwo Elbląg i  Stowarzyszenie Drapolicz;
Partnerzy: Stowarzyszenie Ochrony Sów, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Ogólnopolskie Towarzysztwo Ochrony Ptaków, Grupa Badawcza Kuling, Ptaki Pilskie, WWF, Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, Miasto Krynica Morska, Fundacja Akcja Bałtycka, Lanius Books oraz Tartak Jagodno.
Patronat medialny: Radio Gdańsk